Křeček Džungarský

10. ledna 2009 v 14:20 | monty
Křečík džungarský (Phodopus sungorus, Pallas, 1773) je malý hlodavec pocházející původně ze stepí jižní a střední Sibiře.
Křečík džungarský (džungarák) má zavalité tělo zbarvené tmavě šedě s černým pruhem na zádech, spodek těla je světle šedý až bílý. Zabarvení srsti je různé v závislosti na ročním období. V letním období je zabarvení srsti převážně tmavší. Naopak v zimním období je světlejší, až bílé, s hůře rozeznatelným pruhem na zádech. Čím drsnější prostředí, tím je změna během ročního období výraznější. Ocásek je maličký, cca 1cm.
Křečíci ovšem žijí na různých místech Asie od Kazachstánu přes Mongolsko až do Mandžuska.
Křečíci jsou noční zvířata, z toho vyplývá, že nejvíce aktivní jsou v noci. Jejich domovským prostředím je tundra. Ve volné přírodě začíná být aktivnější s příchodem soumraku. Ke spánku se ukládá ještě před rozbřeskem.
Křečík patří u nás k oblíbeným domácím mazlíčkům. Je to nenáročné a tiché zvíře (toto platí většinou, chováte-li křečíka jednotlivě). Ve skupinkách mohou být křečíci hluční, hlavně ti stejného pohlaví mezi sebou vyvolávají rvačky. V případě, že chcete chovat křečíky ve skupině, doporučují se jedinci ze stejného vrhu. Samička popáření rodí 6-10 mladých. Pohlavní dospělosti křeček dosahuje kolem třetího měsíce. Pokud je křečík zvyklý sám ( např. půl roku ) a chcete mu dát partnera bude pár dní, i týdnů trvat než si na sebe zvyknou ( zezačátku se budou rvát o domeček/ky a potom o další věci jako je žrádlo atd. ).
Asi nejjednodušší je kupovat už připravené směsi pro hlodavce (nemusí to být směsi speciálně pro křečíky), které doplníme čerstvou zeleninou nebo ovocem. Není vhodné krmit křečíka větším množství slunečnicových semen, anebo ořechů, protože tyto semena obsahují větší množství tuku.
Pro křečíka je vhodné akvárium nebo klícka o půdorysu minimálně 40x25 cm. Lepší jsou samozřejmě uzavřené klícky anebo vyšší akvária, protože křečík dokáže z nižšího akvária utéct. Nevhodná je naopak např. jakákoliv krabice. Za prvé se špatně udržuje a za druhé se křečík dokáže jednoduše prokousat ven. Dno akvária či klícky by měl mít pokryté pilinami (dostatečně velkými aby je nevdechoval). Je dobré dát mu trochou sena a papírové ubrousky, kterými si pak sám vystele domeček. Úkryt (domeček) ve kterém bude spát lze vyrobit ze skořápky z kokosového ořechu.
Také by měl mít kolečko na běhání, misku s jídlem, napájedlo, kousek (nejedovatého!) dřeva na hryzání a nejlépe nějaké prolízačky na hraní (rulička od toaletního papíru).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lolittes Lolittes | Web | 19. ledna 2009 v 0:42 | Reagovat

Ahojík,také mám ráda křečíky.Doma mám tři džungaráčky a jednoho Roborovského :)Jsou super-v podstatě jsem jim věnovala celý blog :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama